[10-20 18:19:35] 来源:http://www.67xuexi.com 初一英语教案 阅读:850次
Ruler 2.00
练习3:
副食店
用书上P62的图放大。
练习5:
食品店
Bread 4.00 Instant noodles 3.00 / bag
Cake 8.00 / kilo Milk 1.00 / bag
Apple 5.00 / kilo Coke 3.00 / battle
Pear 5.00 / kilo Ice cream 5.00 / box
Banana 5.00 / kilo Orange 3.00 / kilo
Birthday cake 150.00
(big)
Birthday cake 120.00
(middle)
Birthday cake 80.00
(small)
练习6:
礼品店
Rose 4.00
Jasmine 3.50
Carnation 5.00
Silk kerchief 8.00
Headdress flower 10.00
(small)
headdress flower 15.00
(big)
Silk braid 1.00
New Year Card 2.00
20% off
练习7:
书店
English book
(junior)
English book
(senior)
把这些价目表都用投影打出,供学生们编对话。
编对话的话题仍然可使用教参(p.124)提供的几个话题。
这里再提供几个。
1. 教师节给老师买礼物。
2. 六一儿童节给幼儿园小朋友买礼品。
3.八一建军节用班费给军属买礼物。
4.你班有一位同学生病住院,买些礼物去看看他/她。
Step 5 Listen and answer
做Workbook p.145
Homework
Blackboard Handwriting
Unit 29 Shopping
Lesson 115 参考词
New Words: pork How much is the meat? It’s 10 yuan a kilo. bargain sales
Useful expressions: 20% OFF
How much is it? It is …yuan a bag / bottle / kilo? reduction sales
How much are they? The are …a kilo.
How many / How much do you want?